Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Shutterstock

Kompletní informace o vitaminu D v létě

Vitaminy a doplňky stravy

Přečtěte si, proč byste neměli ignorovat sluneční vitamin, i když slunce svítí

Když je obloha modrá, slunce svítí a vzduch je horký, může se zdát, že obavy z nedostatku vitaminu D nejsou na místě. Proč se starat o sluneční vitamin, když je slunečního svitu dost? Všechno ale nemusí být takové, jak se zdá.

Co musíte vědět

Za prvé, vitamin D má řadu výhod. Hraje například významnou roli v procesu buněčného dělení a přispívá k zachování normálního stavu kostí a zubů, k normálnímu fungování svalů, k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu a k normálnímu fungování imunitního systému.

Za druhé, nevyskytuje se přirozeně v mnoha potravinách, ale může se tvořit endogenně. Jinými slovy, naše tělo dokáže vitamin D syntetizovat, když na naši kůži dopadají ultrafialové paprsky. Pokud se tedy budeme každý den 30 minut opalovat na slunci (bez použití opalovacího krému), mělo by to stačit na pokrytí naší denní potřeby vitaminu D*.

Letní dilema

Ve světle výše uvedeného Vás možná překvapí, že rozsáhlá studie zjistila, že nedostatek vitaminu D se vyskytuje u 40,4 % evropské populace bez ohledu na věk, etnicitu a zeměpisnou šířku.** V zimě jsou viníci zřejmí: krátké dny, pobyt v uzavřených prostorách. Ale co v létě?

© iStockphoto

Vzhledem k tomu, že ultrafialové paprsky nejsou ke kůži zrovna šetrné a mohou dokonce způsobit její předčasné stárnutí, odborníci nám doporučují používat opalovací krém a vyhýbat se slunci v době, kdy má největší sílu. Tím však dramaticky snižujeme syntézu vitaminu D v pokožce. Zajímá Vás proč? Podívejte se na toto video , které tento problém stručně vysvětluje a nabízí řešení. Takže co teď?

Tři způsoby, jak v létě získat vitamin D

  1. Tučné ryby: Dobrým zdrojem tohoto vitaminu rozpustného v tucích jsou losos, tuňák a makrela, stejně jako tuk z rybích jater.

  2. Vejce a sýry: Malé množství vitaminu D se vyskytuje také ve vaječném žloutku, hovězích játrech a některých sýrech.

  3. Doplňky stravy: Skvělým způsobem, jak vyplnit případné mezery v příjmu živin, je užívání speciálního doplňku stravy s vitaminem D. Díky vitaminu D získanému ze dvou přírodních zdrojů, včetně kvasinek kultivovaných v partnerském zařízení s certifikací NutriCertTM , poskytuje NUTRILITETM Vitamin D snadný a efektivní způsob, jak toto letní dilema vyřešit.

Chcete-li si zajistit dávku slunečního vitaminu bez ohledu na roční období, sáhněte po přípravku NUTRILITE Vitamin D!

* Množství vitaminu D produkovaného v kůži pomocí slunečního záření může být ovlivněno zeměpisnou šířkou, ročním obdobím, stavem ozonové vrstvy a oblačností, vlastnostmi okolí, oblečením, barvou pleti a věkem. Zdroj: EFSA NDA Panel, 2016. Scientific opinion on dietary reference values for vitamin D. EFSA Journal 2016;14(10):4547, 145 pp. doi:10.2903/j.efsa.2016.4547; https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2016.4547

** Zdroj: Cashman KD, Dowling KG, et al. Vitamin D deficiency in Europe: pandemic? Am J Clin Nutr (2016) 103(4):1033–44.10.3945/ajcn.115.120873.

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím