Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY

Pět způsobů, jak posílit imunitní systém

Aktivní životní styl

Posilte svůj imunitní systém snadnými změnami životního stylu.

Vedle všech těch informací o mytí rukou, udržování společenského odstupu a dezinfekci povrchů jste v nedávné době pravděpodobně také slyšeli o tom, jak se před nákazou chránit zvnějšku. A co ochrana zevnitř? Opomíjeným hrdinou našeho organismu je imunitní systém. Níže najdete pět snadných způsobů, jak si ho posílit.

1. Doplňte si sluneční vitamin

Vitamin D, který je také známý jako sluneční vitamin, podporuje nejen silné kosti a zdravé srdce, ale i imunitní systém. Jedním z nejoblíbenějších způsobů k jeho získání – jak napovídá jeho přezdívka – je vystavení pokožky slunci. I když většina z nás tráví tyto dny uvnitř, můžeme vyjít ven nebo si doma najít prosluněné místo u okna (jen nezapomeňte použít SPF, i když budete za sklem). Zdroje vitaminu D najdete i v potravinách, patří mezi ně například losos, sleď, houby, červené maso, mléčné výrobky a vaječné žloutky.

2. Hýbejte se

Pohyb pomáhá tělu zbavovat se toxinů. Světová zdravotnická organizace proto dospělým ve věku od 16 do 64 let doporučuje 300 minut středně intenzivního aerobního pohybu nebo 150 minut silně intenzivního aerobního pohybu týdně. Existuje celá řada různých cvičení, které můžete provádět i doma, a splnit tak svůj cíl bez ohledu na velikost prostor, které máte k dispozici. Tohoto cíle můžete dosáhnout tak, že si pohyb rozdělíte na každodenní 45minutová cvičení, nebo na hodinová, pokud budete chtít cvičit jen pětkrát týdně. Nezapomeňte, že s udržením motivace Vám pomůže pestrost. Střídejte třeba jógu s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem, rychlou chůzí nebo dokonce i prací na zahradě.

3. Jezte duhu

Doma si snadno zvykneme dávat malou svačinku mezi hlavními jídly, ale málokdy sáhneme po ovoci a zelenině. To může vést k výživovým nedostatkům v naší stravě. Aby byla strava maximálně vyvážená, snažte se jíst co nejvíce různobarevných druhů ovoce a zeleniny.

© Shutterstock
  1. Vitamin C je nesmírně důležitý pro posílení normální funkce imunitního systému. Tento užitečný antioxidant najdete v brokolici, kapustě, paprikách a citrusech včetně kiwi.

  2. Dalším antioxidantem užitečným pro udržení dobrého zdraví je vitamin E; nezapomeňte tedy do svého jídelníčku zařadit špenát, avokádo, olivový olej a mandle.

  3. K normální funkci imunitního systému přispívají omega-3 mastné kyseliny. Pochutnejte si na lososu, makrele, sardinkách a lněných semínkách, doplníte si tak množství těchto esenciálních mastných kyselin.

4. Odpočívejte fyzicky i duševně

Co se děje ve Vaší mysli může ovlivnit to, co probíhá ve Vašem těle. Stres dokáže potlačit fungování našeho imunitního systému, proto je velice důležité najít způsob, jak stres zvládat. Nelze zcela ignorovat, co se ve světě děje, ale svou interakci můžete mít pod kontrolou: zprávy se snažte sledovat jen jednou ráno a jednou večer. Dále je důležité si někdy v průběhu dne najít čas jen pro sebe a trochu rozjímat, nedopusťte, aby všechny dny kolem Vás jen tak prosvištěly. Vychutnejte si šálek čaje na balkóně nebo na zahradě, zaposlouchejte se do oblíbené hudby nebo si zapněte meditační aplikaci a užijte svých 10 minut zenového klidu. Pokud pracujete vsedě za stolem, zhruba každou hodinu vstaňte a krátce se protáhněte. Svůj pracovní den pak zakončete zklidňujícím rituálem a několika nenáročnými jógovými cviky před spaním.

© Getty Images

5. Dopřejte si kvalitní spánek

Řádný spánek je nezbytný pro buněčnou obnovu a jeho nedostatek může oslabit obranné mechanismy našeho organismu. Výzkumy ukazují, že se přirozený spánek odehrává v 90minutových cyklech a když se probudíme na konci tohoto cyklu, nikoli někde uprostřed, cítíme se svěží a plní energie. Existuje řada aplikací, které Vám na základě toho, kdy potřebujete ráno vstát, pomůžou určit, kdy je nejlepší čas jít spát. Pokud se Vám nedaří usnout nebo se neustále probouzíte a pokud nemáte v ložnici úplnou tmu, vyzkoušejte hedvábnou masku na oči (hedvábí také pomáhá s jemnými linkami). A pokud vedle Vás spí hlasitý partner, používejte kvalitní špunty do uší!

Související obsah

Sedm způsobů, jak dodržovat cvičební plán

Aktivní životní styl

více

Den s vlastní lázeňskou péčí

ARTISTRY

více

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím