Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Shutterstock

Vyjděte jaru vstříc: jak se díky Nutrilite stát odborníkem na zahradničení

Výživa a životní styl

Zahradničení ve velkém či malém Vám může přinést větší klid a podpořit Vaši tvořivost. Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět…

Značka Nutrilite si dlouhodobě uvědomuje sílu přírody: počínaje pečujícími složkami od semínka až po doplněk stravy a konče výhodami rostlinných složek pěstovaných pomocí udržitelných zemědělských postupů. Mnozí z nás dnes tráví hodně času doma, a tak jsme si začali více vážit našich zahrad a dalších venkovních prostor – klidně může jít i jen o balkon.

Naše znovu objevená náklonnost k přírodě možná není tak překvapivá, jak by se zdálo. Řada studií ukazuje, že pobyt v zeleni, fyzický kontakt s rostlinami a jejich vůně mohou mít pozitivní vliv na naše duševní rozpoložení. Navíc fyzicky náročnější práce na zahradě nebo s truhlíky Vám může dodat obrovský pocit naplnění a povzbudit Vaši tvořivost. Nedávný průzkum* uvádí, že lidé ve věku 25–39 let dnes tráví dvakrát více času při práci na zahradě než v době před uzávěrami kvůli pandemii. To by nemělo být velkým překvapením vzhledem k tomu, že mnozí z nás musíme trávit mnohem více času doma než obvykle, a to přirozeně vede k tomu, že máme příležitost pečlivěji prozkoumávat prostor, který obýváme, a vylepšovat ho.

Čas strávený venku na zahradě nebo vystavování se posledním slunečním paprskům na konci dne na balkoně nebo u okna je skvělou příležitostí, jak ulevit zaneprázdněné nebo zneklidněné mysli, párkrát se v klidu nadechnout a uvolnit. Pokud byste se tedy chtěli letos na jaře pustit do zahradničení a nevíte, jak začít, máme pro Vás řešení…

Vytvořte si zahradu v truhlíku

Jaro je v kalendáři zahradníka důležitým ročním obdobím. Ze země začínají rašit první výhonky a květiny, které mají za sebou dlouhé období spánku, začínají opět rozkvétat. Ne každý má ale zahradu či květinový záhon. Mnozí z nás ale mají buď malou terasu nebo dvorek. Dobrá zpráva je, že menší prostor nutně neznamená méně příležitostí.

© Shutterstock

Rostliny můžete pěstovat téměř v libovolné nádobě, jen nezapomeňte na tato pravidla:

  1. Použijte truhlík nebo jakoukoli nádobu, která má na dně otvory; ty totiž zajistí správnou drenáž.

  2. Na dno nádoby přidejte štěrk, kamínky nebo střepy z rozbitých květináčů, které pomůžou odvést nadbytečnou vodu.

  3. Chcete-li zasít semínka, vytvořte si řádky, které se budou hodit při setí.

  4. Pečlivě se držte návodu na sáčku se semeny. Semena je třeba zasít do požadované hloubky.

  5. Zvažte, zda nepotřebujete nádobu přikrýt síťkou kvůli ochraně před ptactvem.

V truhlíku se dobře daří levanduli, která Váš prostor naplní zářivou barvou a omamnou vůní. I bylinkám, rajčatům či jahodám, které můžete konzumovat, se v truhlíku povede dobře. A jedna z nejlepších věcí na zahradě v truhlíku je, že ji můžete pozvednout do nových výšin. Truhlík stačí dát ke zdi nebo plotu a osázet ho popínavými rostlinami, jako je jasmín nebo klematis.

Sázejte už teď a užívejte si později

Trocha plánování dopředu přináší při zahradničení výhody bez ohledu na to, zda je Vaše zahrada velká nebo malá. Zasazením několika cibulek na jaře po opadnutí posledních mrazů vyzdobíte zahradu nebo terasu na léto barvami. Jiřiny, begónie, lilie a pivoňky jsou skvělou volbou, která v letních měsících nabídne pestrou škálu barev. Ujistěte se, že cibulky sázíte do dobře odvodněné zeminy a na rozdíl od sázení do květináčů musíte cibulky zasadit dostatečně hluboko. Zlatým pravidlem je sázet do hloubky, která je trojnásobkem výšky samotné cibulky. Po důkladném zalití musíte už jen projevit dávku trpělivosti.

Jak zahradničit na omezeném prostoru

© Shutterstock

Nemáte zahradu? Nevadí. Přesto se můžete obklopit zářivými a příjemně vonícími rostlinami, stačí Vám k tomu jen balkon nebo okenní parapet. Nezapomeňte si odpovědět na tyto otázky:

  1. Jaká je intenzita slunečního světla na Vašem balkoně? Pokud není příliš vysoká, zvolte rostliny, které dávají přednost stinným stanovištím.

  2. Je Váš balkon často vystaven silnému větru? Pak byste měli vybrat statnější rostliny, které takový nápor vydrží.

Jakmile si odpovíte na tyto otázky, fantazii se meze nekladou. Všechno, co dobře roste v květináči, poroste dobře i v dalších nádobách na balkoně. Místa na balkoně obvykle nikdy není nazbyt, tak přemýšlejte o rostlinách, jako je buganvilie nebo pnoucí růže, které porostou vzhůru a na zemi nezaberou tolik místa.

Máte-li k dispozici jen okenní parapet, snadno si venkovní prostředí přenesete domů díky menším pokojovým rostlinám, třeba kapradinám, o kterých se ví, že zlepšují kvalitu vzduchu. Na okenní parapety si také po celém bytě můžete rozestavit truhlíky s bylinkami. Nemusíte se omezovat jen na kuchyň – celý prostor provoní a vždy je budete mít po ruce, budete-li chtít dochutit své pokrmy.

*Výroční zpráva pojišťovny LV: Mileniálové během lockdownu tráví na svých zahradách dvojnásobek času

Související obsah

Nepotřebujete být dobrým zahradníkem!

Vitaminy a doplňky stravy

více

Den s vlastní lázeňskou péčí

ARTISTRY

více

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím