Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© iStockphoto

Jak přimět vybíravé jedlíky, aby si oblíbili zdravá jídla

Výživa a životní styl

Barevné, křupavé a chutné – ovoce a zelenina mají obrovský potenciál. Některé děti ale z nějakého důvodu chtějí jen své oblíbené potraviny a ostatní odmítají. Co můžete udělat pro to, aby Vaše děti jedly zdravě a zároveň se přitom bavily? Čtěte dále a dozvíte se to…

Děti se rády baví. Rády zkoumají nové věci a jsou zvídavé. Posouvají hranice a objevují svět. Někdy se ale také stane, že si náhle vytvoří frenetickou averzi třeba k dýni (i když jen den předtím to byla jejich oblíbená zelenina).

Ano, pokud jde o jídlo, děti se občas chovají divně a to může vyvést z míry i klidnější rodiče. A co výživa? Pokud jsou takové doma, jaképak to asi je, když jsou ve školce nebo ve škole? Rodiče koneckonců chtějí, aby jejich děti byly zdravé a šťastné a jedly tu zvláštně vyhlížející růžičkovou kapustu.

No klidně zůstaňte svým salátům věrní, máme pro Vás několik dobrých zpráv – existuje totiž dobrý důvod, proč děti někdy nejsou ze zdravých jídel zrovna nadšené. Ještě důležitější je, že existují způsoby, jak je můžete podpořit v tom, aby uspokojili nutriční potřeby svého organismu a rozšířili si spektrum kulinářských zážitků, aniž byste rozpoutali velkou zeleninovou válku. Jste připraveni?

© iStockphoto

Proč spolu děti a zelenina ne vždy vycházejí

Zajímá Vás, proč Vaše dítě nechápe, jak vynikající je brokolice? Nedávejte to za vinu jemu, nýbrž evoluci. Nebo jí za to buďte možná vděční. Víte, naši předkové přežili díky tomu, že dokázali rozlišit jedovaté rostliny od nejedovatých. Jedním z faktorů, který jim v tom pomáhal, byla chuť. Konkrétně hořkost. Pokud byste ochutnali jedovatou rostlinu, všimli byste si, že je hořká. Zdravá zelenina – jako brokolice, které se Vaše dítě ani nedotkne – má bohužel také mírně nahořklou chuť. Takže když Váš malý poklad sevře pevně rty, není to proto, že by z toho neměl rozum, ale proto, že mu jeho evoluční varovný systém říká, že to nemusí být bezpečné. Tato zděděná averze není naštěstí trvalá.

Zábavný způsob, jak oklamat evoluci

Evoluce nám tedy věci trochu komplikuje. To však neznamená, že Vám nezbývá než sedět a dívat se, jak Vaše dítě ignoruje mrkev. Právě naopak. Existuje několik způsobů, s jejichž pomocí můžete instinkty dítěte přeprogramovat – a může to být zábava!

Každá pozitivní zkušenost přispívá k potlačení zděděných předsudků, což znamená, že pokud navodíte pozitivní asociace, můžete svému dítěti pomoci naučit se oceňovat dobré věci. Chtěli byste vědět, jak na to? Zde je několik našich nejlepších tipů:

  1. Vypěstujte si to, co jíte – Chcete mít angažované děti, které mají zájem o zdravé jídlo? Proč tedy nenachytat trochu vitaminu D při společném zahradničení?

  2. Vařte společně – Loupání, krájení a příprava ovoce a zeleniny jsou záludné způsoby, jak Vaše děti přimět k tomu, aby se zapojily do přípravy jídla a přitom zabavily a strávily kvalitní čas ve Vaší společnosti. I když jídlo, které pomohly vytvořit, jíst nechtějí, existuje velká pravděpodobnost, že ho aspoň ochutnají.

  3. Vzbuďte jejich zvědavost – Zelenina se velmi liší podle toho, jak se připravuje. Zkuste tedy způsob přípravy změnit a zapojte do těchto pokusů své děti. Vyzvěte je, aby porovnaly dušenou brokolici se zapečenou. Zeptejte se jich na barvu, strukturu, chuť. V čem se liší, která se jim zamlouvá víc?

  4. Buďte jim inspirací – Jste jim vzorem. Děti musejí vidět, že Vám ovoce a zelenina, stejně jako mléčné výrobky, ryby, drůbež a maso, opravdu chutná – nijak na ně netlačte ani nenaléhejte. Pokud uvidí, jak jste nadšení, přemůže je nakonec zvědavost a budou chtít také ochutnat.

  5. Buďte vynalézaví – Nevypadá brokolice jako strom? Nehodila by se nakrájená mrkev jako oči na obličej? Není meloun nakrájený do tvaru hvězdy chutnější? Jaký příběh může talíř vyprávět? I když Vaše děti nesnědí všechno, vytvoří si pozitivní a zábavnou asociaci se zdravým jídlem – a to je první krok k úspěchu.

Ať už vyzkoušíte cokoli, hlavně na děti příliš netlačte. Na přeprogramování evoluce budete potřebovat určitý čas. Možná to budete muset zkusit mnohokrát, než dítě konečně něco nového ochutná, natož pak než si něco oblíbí. Vybízejte tedy děti, aby ovoce a zeleninu ochutnaly, ale pokud odmítnou, nenuťte je k tomu. Vysvětlete jim, že jejich chuťové pohárky se neustále vyvíjejí. Pokud jim zelenina nyní nechutná, možná jim zachutná příště. Utěšte se vědomím, že jejich chuťové receptory se budou nadále vyvíjet. Dříve, než Vaše děti dosáhnou 20 let, ztratí zhruba polovinu chuťových pohárků a už nebudou tak citlivě reagovat na hořké chutě.

Co zatím dělat

Hovořit o trpělivosti je samozřejmě snadné, když Vás nesužují obavy o výživu dětí. Naštěstí máme i zde řešení. Jsou to především doplňky stravy NutriliteTM pro děti. Protože se může stát, že Vašim dětem budou některé živiny chybět, je použití doplňků stravy se speciálním složením skvělým způsobem, jak jim je zajistit – a Vám dopřát klidu v duši.

Nutrilite Kids nabízí skvělou řadu chutných doplňků stravy, kterými můžete obohatit vyvážený jídelníček svých dětí. Patří sem NutriliteTM Chewable Multivitamin pro základní podporu růstu1, NutriliteTMChewable Calcium Magnesium pro správný vývin kostí2 a NutriliteTMKids Omega-3 na podporu výživy. Tato škála doplňků stravy Nutrilite je báječnou pomocí pro správný růst dítěte!

A pokud hledáte další inspiraci, sledujte novou kampaň značky Nutrilite pro děti s názvem „Stavební kameny pro zábavu a růst“, která Vám nabídne zábavné, kreativní a poučné způsoby, jak začlenit živiny do jídelníčku Vašich dětí.

1 Obsahuje vápník a vitamin D, které jsou potřebné pro normální růst a vývin kostí u dětí.
2 Vápník je zapotřebí pro normální růst a vývin kostí u dětí.
3 Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému.

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím