Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Brian Guido, Andrew Maguire

Rozluštění záhady složení výrobků NUTRILITE

Výživa a životní styl

Co se vlastně míní „doplňkem stravy“? Výživová vědkyně NUTRILITE Alli Klosner nás zavede do své laboratoře, kde budeme diskutovat o všech věcech souvisejících se složením výrobků, a prozradí nám, jak se vyrábějí Vaše oblíbené doplňky stravy.

Už jste se někdy podívali na výživový doplněk nebo na tabletu s vitaminem A a přemýšleli, kolik let výzkumu, knih a experimentů za tím stojí? A kolik lidí Vám pomohlo doplnit živiny, které Vám ve stravě eventuálně chybějí? Pravděpodobně ne.

Jen zřídkakdy Vás asi napadne uvažovat o tom, jak se vlastně zrodila receptura Vašeho multivitaminového přípravku nebo vitaminu D. Pro molekulární bioložku a výživovou vědkyni NUTRILITE Alli Klosner je to přesto téma, kterým se každý den zaobírá mnoho hodin.

A scientist testing dietary supplements

Výživová vědkyně NUTRILITE Alli Klosner testuje doplněk stravy

Výzkum doplňků stravy NUTRILITE často probíhá bezprostředně po sklizni výživových složek na farmách NUTRILITE , kde je půda bohatá na minerální látky a živiny. Po pečlivém výběru jsou některé ze složek, jež pocházejí ze speciálních zdrojů, jako jsou například třešně acerola obsažené ve výrobku NUTRILITE Vitamin C Plus, zasílány do laboratoří NUTRILITE, kde vědci vyvíjejí nové doplňky stravy nebo vylepšují Vaše oblíbené výrobky. V tomto dílu našeho seriálu „od semínka až po doplněk stravy“ nás Alli zve na návštěvu do svého světa a vysvětluje nám svou definici „doplňku stravy“.

Výživové doplňky očima profesionálního vědce

Slovníková definice doplňku stravy zní: „přípravek určený k doplnění živin, které chybí ve stravě“. Pro Alli má ale význam mnohem hlubší. Ona a více než 200 vědců, kteří pracují na výzkumu NUTRILITE, považují doplňky stravy za vzrušující skládačku, na jejímž vyřešení neúnavně pracují, aby lidem pomohli odstranit nedostatky ve stravování.

Fresh food ingredients being analysed

Čerstvé potravinové složky na Petriho misce připravené k analýze obsahu živin

I když na vztah rostlinných zdrojů potravy a zvýšených nutričních výhod poukázal zakladatel společnosti NUTRILITE dr. Carl Rehnborg již před více než 80 lety, vyvolávají doplňky stravy stále mnoho nezodpovězených otázek. Podle Alli se práce na výzkumu a vývoji doplňků stravy rychle mění. „Víme, že zdravotní stav není podmíněn jen tím, co zdědíte (geny), ale také Vaším chováním (strava a pohyb). Zásluhou neustále pokročilejšího vědeckého výzkumu lépe rozumíme mechanismům, které stojí za tím, proč jsou rostliny a jejich složky nezbytné pro optimální zdraví. Tyto poznatky nám umožňují lépe chápat, jak vytvářet skvělé výrobky,“ vysvětluje.

„Práce na vývoji doplňků stravy je vzrušující, protože objevujete stále něco nového.“
– Alli Klosner

Co skutečně obnáší výzkum doplňků stravy

Existuje několik typů prostředí, ve kterých se vyvíjejí vitaminy a doplňky stravy NUTRILITE. „Testování rostlinných koncentrátů nebo hodnocení potenciálních nových složek se provádí v klidnějším prostředí, na stole obklopeném kádinkami a zkumavkami,“ vysvětluje Alli. „Jelikož pracujeme s rostlinnými složkami a fytonutrienty, jsou materiály ve skleněných nádobkách často pestrobarevné (spousta je zelených!).“ Někteří její kolegové, kteří testují například různé možnosti komprimace výživových tablet nebo doplňků stravy, pracují naproti tomu s hlučnými stroji.

Nutrient-rich ingredients are used in several NUTRILITE dietary supplements

S látkami bohatými na živiny se v laboratořích NUTRILITE pravidelně experimentuje

Realita je taková, že při své práci s doplňky stravy tráví Alli spoustu času před obrazovkou počítače. To však neznamená, že by to bylo méně zajímavé než experimentování s Vašimi oblíbenými tabletami s vitaminem C. Jednoduše jde o to, že musí hodnotit publikovanou vědeckou literaturu. „Ráda říkám, že mým druhým povoláním je ,profesionální čtenář‘,“ usmívá se. „Je důležité mít přehled o nejnovějších výzkumech z celého světa.“

Součástí procesu vývoje doplňků stravy je neúspěch

Scientist testing a dietary supplement

Alli Klosner testuje nový výživový doplněk

Vytvoření správného doplňku stravy nebo vitaminového přípravku NUTRILITE vyžaduje čas. Alli říká: „Součástí vědeckého procesu jsou i neúspěchy, přehodnocování postupů a snahy o nalezení jiného řešení.“ Například při vývoji doplňku stravy NUTRILITE Vitamin B Plus Alli a její tým věděli, že chtějí vytvořit technologii s řízeným uvolňováním, která by dokázala účinně uvolňovat vitaminy B do těla. Jelikož k tomu však dva z osmi vitaminů B nebyly vhodné, musel tým vymyslet nový způsob jejich uvolňování. Alli vysvětluje: „Nikdy předtím jsme nic takového nedělali. Vyžádalo si to hodně pokusů a omylů a zabralo to několik let výzkumu. Vyzkoušeli jsme různé technologie přípravy a techniky zpracování.“ A i když to trvalo dlouho a bylo to náročné, Alli a její tým dokázali sestavit správnou recepturu – přesně takovou, která Vám dnes přináší užitek. Díky tomuto objevu se také stal NUTRILITE mezi předními globálními značkami vitaminových doplňků stravy prvním doplňkem stravy s vitaminy skupiny B s technologií dvojího působení (dual-action).* To je pořádný úspěch!

Více než jen výzkum výživových doplňků

Přestože Alli vědecký výzkum výživových doplňků velmi baví, připouští, že nejzajímavější částí její práce je setkávání s VPA. „Je strašně příjemné setkávat se s lidmi, kteří budou naše vitaminy a doplňky užívat. Opravdu se chtějí o výživě a vědě obecně něco dozvědět a to je inspirativní!“ dodává. Možnost pracovat s VPA jí vždy nabízí nový pohled na její vědeckou práci a na to, jak doplňky stravy využít k vyplnění potenciálních mezer ve výživě, a podpořit tak zdravou výživu a předcházet jakémukoli nedostatku živin.

* Euromonitor International Limited: Ověřování tvrzení na základě výzkumu a metodiky společnosti Euromonitor provedené pro Amway Corporation v květnu 2016 a říjnu až listopadu 2016. Euromonitor zkoumal 10 nejprodávanějších globálních značek vitaminů a doplňků stravy podle tržeb v roce 2015, RSP prodejní ceny.

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím