Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Shutterstock

Tři důvody, proč je normální pociťovat v této době větší únavu

Výživa a životní styl

Všichni se snažíme vyrovnat s tím, co se stává novým standardem. Pokud se cítíte vyčerpaní a méně produktivní, tak to není tím, že byste byli zlenivělí.

Každý si hledá své vlastní jedinečné způsoby, jak se s tímto stavem během izolace nebo při častější práci z domova vypořádat. Jakmile se přihlásíte k některému ze svých účtů na sociálních sítích, budete pravděpodobně zaplaveni příklady z praxe. Někdo běhá maraton na své zahradě, někdo peče kváskový chléb, někdo vytváří složité barevné kalendáře pro domácí vzdělávání svých dětí a další se dokonce učí úplně novým věcem, jako je třeba cizí jazyk. Když vidíte přehled toho, co všechno ostatní dělají, snadno podlehnete pocitu, že sami toho neděláte dost. Zvlášť pokud máte některý den pocit, že úspěchem je, když vůbec ráno vstanete z postele. Chtěli bychom Vám však prozradit tajemství, o které se s Vámi ostatní prostřednictvím svých informačních kanálů nedělí: v tuto chvíli je naprosto normální, že jste unavení a chybí Vám jakákoli motivace. Odborníci dokonce říkají, že v době izolace je pravděpodobnost projevů únavy větší. Shromáždili jsme tedy tři vědecká zdůvodnění toho, proč se pravděpodobně cítíte více vyčerpaní, a poradíme Vám, jak s únavou bojovat.

1. Nespavost je v době izolace běžná

Pro mnoho lidí je v době této globální pandemie stále obtížnější usnout. A čím méně spíte, tím jste během dne vyčerpanější. Specialistka na problémy spánku Seema Khosla v nedávno publikovaném článku uvádí: „Zaznamenáváme mezi lidmi více případů obav, úzkosti… a nespavosti.“

Pokud se nemůžete v noci zklidnit, pak Vám doporučujeme vyzkoušet některou z relaxačních technik, např. meditaci. Můžete dokonce najít aplikace, které Vás různými meditacemi provedou.

2. Více času stráveného u obrazovky znamená neklidný spánek

Vzhledem k tomu, že pravidelné aktivity nejsou možné, tráví spousta lidí mnohem více času s očima upřenýma do svých telefonů, počítačů a televizorů. Dívat se před spaním na zprávy nebo si procházet informační kanály je sice lákavé, může to být ale příčinou toho, že se v noci dobře nevyspíte. Podle nadace The Sleep Foundation může vystavení modrému světlu vyzařovanému z těchto obrazovek oddalovat uvolňování melatoninu vyvolávajícího spánek, prodlužovat stav bdělosti a přenastavit cirkadiánní rytmus našeho těla (naše vnitřní hodiny) na pozdější dobu.

Pokud nemůžete v noci klidně spát, zkuste si zírání do obrazovek zakázat. Nejméně 60 minut před spaním všechny obrazovky vypněte. Místo toho se zkuste uvolnit četbou nějaké dobré knihy.

3. Můžete mít pocit, že nejste dostatečně produktivní

Jak jsme již zmínili výše, z příspěvků na sociálních sítích se Vám může zdát, že všichni ostatní využívají svůj čas produktivněji. A veškerý tento obsah Vás může zahltit, až nabudete dojmu, že sami toho neděláte dost. Je však důležité si uvědomit, že se jedná pouze o různé způsoby, jak se ostatní lidé snaží s touto situací vypořádat. Je normální, když se tím budete cítit zahlceni. A je v pořádku, když se s tímto novým standardem vyrovnáte způsobem, který bude vyhovovat Vám.

Náš tip je jednoduchý: nedávejte si nerealistické cíle. Spíše berte každý den tak, jak přijde, a naplňujte svůj čas aktivitami, které Vám dělají radost. Pokud to znamená, že budete celý den skládat puzzle, pak je to v pořádku.

Mějte tedy na paměti, že pociťovat v této době větší únavu než obvykle je naprosto normální. Když budete trpěliví, než se nadějete, budete se cítit lépe.

Související obsah

Nepotřebujete být dobrým zahradníkem!

Vitaminy a doplňky stravy

více

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím