Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Shutterstock

Duhový jídelníček

Výživa a životní styl

Barevná strava je správná strava!

Život bez barev by byl nudný. Kromě toho, že barvy činí život vizuálně krásnějším, ovlivňují také mnoha zajímavými a neočekávanými způsoby naši náladu a chování. Výzkumní pracovníci například zjistili, že pohled na červenou před zkouškou může snížit výkon, kdežto pohled na modrou může zlepšit kreativitu. Potřebujete ke cvičení motivaci? Obklopte se zelenou. Chcete rozproudit konverzaci? Mějte na sobě něco žlutého. Potřebujete se ve svém životním prostoru více zklidnit? Vyplňte ho modrou. Barvy zkrátka ovlivňují vše kolem nás – včetně naší tělesné a duševní pohody.

Obohaťte svůj jídelníček o barvy

Červená, žlutá, oranžová, fialová, zelená a bílá; smíchejte tyto barvy v pěti porcích denně a budete na té správné cestě k podpoře tělesné a duševní pohody. Fytonutrienty – rostlinné živiny obsažené v ovoci a zelenině – disponují následujícími barevnými pigmenty a jsou zdrojem mnoha přínosů:

Bílá – kosti Cibule je známá svým obsahem vitaminu C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro normální fungování kostí. Cibule je také zdrojem fytonutrientu kvercetinu. Další možností, jak tuto barvu získat, je jíst banány, bílé broskve, houby a bílou kukuřici.

Oranžová a sytě žlutá – oči Mrkev je známá svým obsahem betakarotenu, který přispívá k zachování normálního zraku. Žluté rostliny, jako je měsíček, jsou dále zdrojem fytonutrientu luteinu. Pokud jim dáváte přednost, můžete také jíst žluté papriky, sladké brambory nebo grapefruity, a získat žlutou barvu z nich.

Červená – imunita Třešeň acerola – známý zdroj vitaminu C, který podporuje imunitu. Rajčata jsou také zdrojem fytonutrientu lykopenu. K této barevné skupině také patří rebarbora a červené brambory.

Fialová a modrá – mozek Hroznové víno je známé svým obsahem kyseliny listové, která přispívá k normálnímu fungování psychologických funkcí. Obsahem vitaminu C jsou také známy borůvky, černý rybíz a bezinky. Fialové plody dále obsahují fytonutrient antokyanin.

Zelená – energie Základní živiny poskytují zelené rostliny, jako je avokádo, jablka, cukrový meloun a chřest. Mořské řasy jsou například zdrojem jódu. Jód podporuje normální energetický metabolismus a kognitivní funkce.

* „Global assessment of select phytonutrient intakes by level of fruit and vegetable consumption“; Mary M. Murphy, Leila M. Barraj a Judith H. Spungen; British Journal of Nutrition (2014), 112, 1004-1018.

Vyzkoušejte si náš kvíz!

Četli jste pozorně? Myslíte si, že zvládnete náš kvíz o fytonutrientech? Zkuste to a podělte se o své výsledky!

Pro další rady a tipy navštivte #togetherathome

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím