Oblíbené (0) 0 Oblíbené

Váš seznam oblíbených položek je prázdný!

Děkujeme vám! Vaše nákupní seznam položky byly přesměrovány do obchodu online.

ZAMĚŘENO NA VAŠE ÚSPĚCHY
© Fotolia

Dětství s doma vypěstovanými potravinami

Domácnost

Zasaďte semínka vlastních biopotravin. Vaše rodina tak bude žít zdravě a děti docení matku přírodu.

Děti si rády hrají s hlínou, takže proč jejich přirozenou touhu nevyužít ve vlastní ekologické zahrádce? Možná namítnete, že je to příliš složité. Nemějte obavy. Ekologické pěstování rostlin je mnohem jednodušší, než si možná myslíte.

„Doslova pro své děti sázíte semínko celoživotních zdravých stravovacích návyků.“

Danielle Hawkins, manažerka ekologické farmy

Co vypěstují, to také snědí!

Stačí se držet následujících dvou principů:

  1. Sázejte semena, která nebyla geneticky modifikována.

  2. Vyhýbejte se syntetickým hnojivům a pesticidům.

Zbytek je jednoduchý a určitě Vás bude bavit. A protože právě radost a potěšení by měly být Vašim cílem, pěstujte rostliny v malém. Nemějte přílišné ambice, děti by totiž mohlo zklamat, kdyby se rostlinkám nedařilo. Navíc budete moci snadněji experimentovat a sledovat, jaké postupy na zahradě fungují (a jaké nikoli) a co Vaší rodině chutná. I ta nejmenší zahrádka děti naučí ocenit krásu a chuť doma vypěstovaného bio ovoce a bio zeleniny.

Vyhraďte si tedy malou část zahrady k experimentům s domácím pěstováním ovoce a zeleniny! Jestli jsou Vaše děti hodně malé, používejte vyvýšený záhon nebo nádoby, aby se mohly snadněji zapojit. Nezapomínejte, že i zahradnické nástroje musí být bezpečné a přiměřené věku dětí.

Nemáte zahradu? Nevadí!

K pěstování Vám stačí jen nádoba, pár semínek a pytel organického kompostu. Jako nádobu můžete použít cokoli od čajového šálku až po starou kovovou vanu! Můžete zkusit něco vypěstovat dokonce i ve skořápce od vajíčka.

V interiéru nebo na balkoně bývá obtížnější dosáhnout ideálních výsledků. Rostlinky proto nezapomínejte pravidelně zalévat, ale nepřelévejte je. Pokud bydlíte ve městě a na Váš okenní parapet dopadá hodně světla, zkuste biopotraviny pěstovat právě tam. Začněte lahodnými bylinkami nebo nenáročnými jahodami.

  • Myslete na barvy: červené papriky, zelený hrášek a fialový lilek (záleží i na podnebí!).
  • Nechejte některé druhy zeleniny vybrat děti, budou je pak raději jíst.
  • Máte-li malé děti, vybírejte zeleninu s velkými semeny, například červenou řepu.
  • Volte zeleninu, která rychle vyroste, například ředkvičky.
  • Aby bylo pěstování ještě zábavnější, přidejte masožravou mucholapku. Děti ani dospělí z ní nebudou moci odtrhnout oči!

Zaměřte se na dlouhodobý horizont

Ať už se rozhodnete pěstovat cokoli, bude to pro Vaše děti zábavná a poučná lekce. Nejenže se prakticky seznámí s vědeckými postupy a lépe pochopí výživu, ale naučí se také trpělivosti.

Danielle Hawkins, manažerka farmy Trout Lake Farm West ve státě Washington v USA, má rozsáhlé znalosti o udržitelném pěstování rostlin. Trout Lake je certifikovaná ekologická farma, kde se pěstují rostliny zpracovávané do rostlinných složek doplňků stravy NUTRILITE™. Danielle potvrzuje, že domácí pěstování biopotravin je při výchově dětí velmi vhodné: „Doslova pro své děti sázíte semínko celoživotních zdravých stravovacích návyků,“ vysvětluje.

Abychom Vám mohli na našich internetových stránkách nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek, používáme soubory cookies. Tyto soubory se ukládají do Vašeho prohlížeče a většina internetových stránek je používá k tomu, aby Vám uživatelský zážitek přizpůsobila na míru.

Budete-li naše internetové stránky i nadále používat, aniž byste změnili nastavení, souhlasíte s využíváním souborů cookies.

Rozumím